You are here
Home > Zdrowie

Witamina A – to tam możemy ją znaleźć!

witADynia, marchewka, pomidory, morele, papryka.. to tylko niektóre z warzyw i owoców, które zawierają w sobie całe pokłady witaminy A. Pewnie od razu zauważyliście, że wszystkie te wymienione warzywa i owoce łączy jedna cecha – ich kolor. Wiąże się to z tym, ze witamina A występuje w przyrodzie pod postacią karotenów. Są to barwniki koloru żółtego lub pomarańczowego, które występują właśnie w powyższych, smacznych darach matki natury.

Co ciekawe witamina A i warzywa oraz owoce pomarańczowo-żółte to nie jedyny istniejący i prawdziwy związek, bowiem witaminę A znajdziemy także w warzywach zielonych. Bogate są w nią sałata, natka pietruszki czy szpinak oraz rzeżucha. Jest to zasługa występowania w tychże dużego stężenia chlorofilu, który skutecznie tłumi pomarańczowy barwnik. Spożyte przez nas warzywa posiadające karoten organizm z łatwością przetwarza i przyswaja. Należy pamiętać, że proces ten może przebiegać prawidłowo jedynie w obecności tłuszczy.

Zaskakujące może się wydawać to, że nasz organizm przyswaja lepiej karoten z warzyw i owoców zielonych, niż tych typowych – pomarańczowych. Warzywa i owoce nie są jedynym źródłem naturalnym posiadającym duże ilości tej witaminy. Możemy ją jeszcze znaleźć w żółtkach jaj czy maśle bądź śmietanie.

Dodaj komentarz

Top