You are here
Home > Zdrowie

Czy w Polsce naprawdę mamy najgorsze powietrze?

smog smog

Według najnowszych statystyk opublikowanych przez organy Unii Europejskiej, to prawda. Polska ma powietrze zanieczyszczone aż tak bardzo, że właściwie to powinniśmy wszyscy zakładać maski P-Gaz jeżeli chcemy w ogóle wychodzić na zewnątrz. Jak to się stało? Za późno zaczęliśmy zwracać uwagę na przyczyny zanieczyszczenia powietrza i sposoby, by je wyeliminować. Nigdy jednak nie jest za późno, a póki co trochę faktów. Strasznych, przerażających faktów. 3…2…1…Start!

smog smogStraszne, przerażające fakty

Nasze kochane, polskie powietrze ma największa w Europie zawartość pyłu i benzopirenu. Pierwszy to nic innego, jak rozdrobnione cząsteczki substancji węglopochodnych, które są na przykład produktami spalania przemysłowego, a także w gospodarstwach domowych. Pył oczywiście może powodować choroby cywilizacyjne, jak pylica, ale prawdziwym zagrożeniem jest tu drugi ze związków chemicznych: benzopiren.

Benzopiren to organiczny związek chemiczny z grupy węglowodorów aromatycznych, czyli pierścieniowych. Inne takie węglowodory znajdują się chociażby w ropie naftowej, i już na tym etapie możemy mieć pomysł, jak bardzo jest to związek szkodliwy. Wystarczy przypomnieć sobie mewy po katastrofach tankowców, i już mamy pełny obraz tego co, i jak.

W Warszawie maja gorzej

Oczywiście, z racji swojej wielkości jako miasto najbardziej zanieczyszczonym zakątkiem Polski jest Warszawa. W centrum stężenie zanieczyszczeń jest podobno największe, a przyczyna tego jest ruch samochodowy i tzw miejskie kaniony, gdzie powietrze nie może swobodnie mieszać się pomiędzy wysokimi budynkami, tworzącymi swoisty rodzaj bariery. Poza tym, im więcej dużych arterii komunikacyjnych, tym większe nagromadzenie pyłu, benzopirenu i innych szkodliwych związków chemicznych w jednym miejscu. Co więc zrobić, aby chociaż trochę oczyścić powietrze? Nie palić odpadami, przejść na inne formy ogrzewania niż paliwa kopalne i przesiąść się do samochodu bez silnika spalinowego. Za 10-20 lat powinno być nieco lepiej.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Top