You are here

Korzystając z lokalnych dobrodziejstw – chronisz środowisko!

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to często używane przez nas przysłowie tyczy się wielu dziedzin, począwszy od podróżowania, po jedzenie i pojedyncze produkty, które kupujemy. Zachwycamy się obcymi wartościami, obszarami, podczas gdy nasz kraj obfituje także w wiele różnych zaskakujących miejsc, zjawisk, lokalnerzeczy, które kiedy poznalibyśmy bliżej – na pewno stałyby się naszymi ulubionymi.

Cieszymy się i chwalimy, kiedy nasze ubranie zostało uszyte z materiałów pochodzących z najdalszych zakątków świata, a kawa, którą pijemy przebyła dłuższą podróż do nas i „zwiedziła” więcej krajów w drodze do nas, niż my zdążyliśmy zobaczyć na własne oczy przez całe swoje życie. Imponujące.. jednak szkodliwe dla środowiska, w którym żyjemy. Funkcjonując jedynie w ten sposób (kupując produkty z najdalszych zakątków świata) po części przyczynimy się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska (nasza kawa musiała jechać do nas ciężarówką, płynąć statkiem i lecieć samolotem) oraz wykorzystujemy nieodnawialne źródła energii, które muszą być wykorzystane, aby transport doszedł do skutku.

Bądźmy świadomi, że nasz kraj obfituje w wiele bogactw, warzyw, owoców, roślin, z których będziemy jednakowo zadowoleni, a które przyniosą pożytek nie tylko nam – ale ich wykorzystywanie wesprze lokalną gospodarkę i oszczędzi środowisku (w skali globalnej) wielu niebezpieczeństw.

Dodaj komentarz

Top