You are here

Elektrośmieci – duże zagrożenie dla środowiska

Zużyte żarówki, stare radio, niedziałająca pralka, kineskop telewizora.. te i wiele innych elektrycznych sprzętów często trafia na wysypiska śmieci wraz z innymi kartonowymi pudłami, ogryzkami po jabłkach, zbitą doniczką. Chyba nie bardzo zdajemy sobie sprawę jak wielką szkodę czynimy nie tylko środowisku, ale i nam samym postępując w ten sposób. Skutków nie odczujemy od razu – efekty przyjdą z czasem, po latach i dotkną nasze dzieci i wnuki.smieci-elektro

Elektrośmieci, czyli stare i zepsute sprzęty RTV/AGD powinny być utylizowane i poddane recyklingowe. W tym celu istnieje potrzeba oddawania je do specjalnych miejsc (np. sklepy sprzedające tego typu sprzęt), które przekażą je do specjalistycznych firm, które już zajmą się nimi w sposób bezpieczny dla środowiska, bądź nadadzą im drugie życie. W innym wypadku – substancje wydobywające się ze zniszczonej elektroniki – rtęć, kadm, bifenyle, przenikną do wód lub gleby by w końcu trafić do naszych kranów w postaci wody rzekomo zdatnej do picia, czy poprzez ziemię zakażą marchewkę z naszego domowego ogródka.

Warto wiedzieć, że wszystkie sklepy na terenie naszego kraju mają obowiązek przyjęcia zepsutego sprzętu i przekazania go dalej do bezpiecznej utylizacji. Sytuacja taka następuje jednak tylko w przypadku kupna nowego sprzętu i „wymiany” go na uszkodzony tego samego typu (kupuję nową pralkę, oddaję sklepowi starą). Nie ma tutaj znaczenia marka, ani wielkość danego produktu. W przypadku spotkania się z odmową przyjęcia naszego starego sprzętu przez sklep – zawsze możemy zwrócić się do powiatowego rzecznika praw konsumenta. Możemy być pewni, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona z pozytywnym skutkiem da nas.

Dodaj komentarz

Top